معاملات اوراق بهادار در بورس تهران در چه ساعاتی انجام می گیرد؟

معاملات اوراق‌ بهادار از ساعت ۰۹:۰۰ تا ۱۲:۳۰ روزهای شنبه تا چهارشنبه هر هفته به جزء روزهای تعطیل انجام می شود. همچنین ساعت پیش‌گشایش بازار که در آن امکان انجام معاملات وجود ندارد از ساعت ۸:۳۰ شروع و تا ساعت ۰۹:۰۰ ادامه می‌یابد که در آن تنها امکان ورود سفارشات و تغییر قیمت وجود دارد.

دامنه روزانه نوسان قیمت در بورس تهران و فرابورس چند درصد است؟

در‌حال حاضر دامنه نوسان روزانه قیمت سهام در بورس و فرابورس، هر روز نسبت به قیمت پایانی روز گذشته، می‌تواند از ۵+ درصد تا ۵- درصد، تغییرکند. در عرضه ‌اولیه سهام و روز بازگشایی نماد معاملاتی، مطابق شرایطی که در دستورالعمل معاملات ذکر شده است، بدون محدودیت در‌نوسان معامله خواهد شد.

چرا سهمی را که خریده‌ام در پرتفوی خود نمی‌بینم؟

زمانی‌که کارگزار ناظر سهم شما کارگزاری غیر از کارگزاری  بانک آینده باشد شما در پرتفوی خود این سهم را نمی‌توانید ببینید. ممکن است کارگزار ناظر سهم شما کارگزاری آینده باشد (تنها سهم را از کارگزاری آینده خرید کرده باشید) ولی به دلیل افزایش سرمایه، کارگزار ناظر سهمتان به حالت پیش‌فرض (سپرده‌گذاری مرکزی) تغییر یافته باشد که در آن صورت هم باید تغییر کارگزار ناظر دهید.

چرا نمی‌توانم سهم خود را بفروشم؟ پس از ارسال سفارش فروش با پیغام خطای 'دارایی شما کافی نمی‌باشد' مواجه می شوم

شما در دو‌حالت با این پیغام مواجه خواهید شد
۱- شما این سهم را ندارید
۲- کارگزار ناظر سهام مربوطه کارگزاری دیگری است. لذا شما باید نسبت به تغییر ناظر سهام مربوطه اقدام نمائید. این حالت حتی زمانی‌که این سهام را از این کارگزاری خریداری نموده باشید نیز قابل رخ دادن است.

آیا سازوکار خاصی برای خرید سهام شرکت‌هایی که برای اولین بار در بورس عرضه می شوند وجود دارد؟

بله،با توجه به اینکه عرضه اولیه سهام به روش ثبت سفارش انجام میگیرد توجه به موارد زیر ضروری است:
در عرضه اولیه جدید به این روش کارگزاری هیچ نقشی را در تعیین تعداد تخصیص سهم به مشتری همانند گذشته ندارد و مشتریان حقیقی توانایی سفارش خرید و فروش را در زمان گشایش دارا می باشند.در این روش فرآیند کشف قیمتی وجود ندارد و وقتی زمان عرضه اولیه اعلام شد حداقل قیمت سهم توسط سهامدار عمده اعلام خواهد شد و شخص حقیقی برای خرید سهم مجاز به گذاشتن سفارش در بازه قیمت تعیین شده توسط سهامدار همده می باشد.یعنی در این شیوه خرید کاملا براساس تحلیل و ارزش شرکت انجام می شود.ساعات ثبت سفارش و موارد دیگر از جمله محدوده قیمت و حجم,پیام ناظر,در روز عرضه اولیه ,توسط ناظر انجام می گیرد.پس از مشخص شدن ساعت ثبت سفارش,شما می توانید سفارش خود را با توجه به حجم و قیمت اعلام شده به صورت آنلاین و یا از طریق کارگزاری وارد نمائید.قیمت را باید بر اساس دامنه قیمتی که در پیام اعلان شده,با توجه به تحلیلی که از ارزش قیمتی سهم بدست آورده اید قرار دهید.تا زمانی که مهلت ثبت سفارش پایان نیافته است می توانید دستور خود را حدف و یا ویرایش نمایید.لازم به ذکر است در این روش باید با دقت و تحلیل مناسب و بررسی درست نسبت به قیمت پایه,قیمت را وارد نمایید.پس از اتمام زمان ثبت سفارش شما قادر به حذف یا ویرایش نخواهید بود.پس از ورود سفارشات به سامانه معاملاتی اولویت زمانی در فرآیند تخصیص بدون اثر است.در زمان ثبت سفارش و تعیین قیمتت به این نکته توجه شود که در صورتی که حجم کل سفارش های ثبت شده در دامنه قیمت,مساوی یا بیشتر از تعداد کل اوراق بهادار قابل عرضه باشد,تخصیص اوراق بهادار بر اساس اولویت قیمت و به قیمت ثبت شده هر سفارش انجام می شود لذا دقت در تعیین قیمت سفارش بسیار حیاتی و با مسئولیت مشتری می باشد.

اولویت‌بندی سفارش‌ها در سامانه معاملات، چگونه انجام می‌شود؟

اولویت سفارش‌های وارد شده به سامانه، ابتدا بر‌اساس قیمت می‌باشد و برای سفارشات با قیمت یکسان، اولویت زمانی مطرح می‌گردد که باعث تشکیل صف خرید و فروش می‌شود. بر‌اساس اولویت قیمت، یک سفارش خرید (فروش) اوراق بهادار با بیشترین(کمترین) قیمت در ابتدای صف خرید (فروش) قرار می‌گیرد و بر‌اساس اولویت زمان، سفارشی که زودتر وارد سامانه معاملات شود جلوتر از سفارش هم قیمت خود قرار می‌گیرد. معامله هنگامی انجام می‌شود که سفارشهای خرید و فروش، قیمت یکسان داشته باشند.
 

تسویه معاملات چیست و چگونه انجام می‌شود؟

پس از انجام معاملات، تسویه معاملات بین فروشنده و خریدار توسط کارگزار فروشنده و کارگزار خریدار از طریق شرکت سپرده‌گذاری‌ مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه انجام می‌شود. شرکت سپرده‌گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه به عنوان امین، نقش اتاق پایاپای را ایفا می‌کند. تسویه معاملات سه روز کاری بعد از انجام معامله (T+3)صورت می‌گیرد.
برای اوراق مشارکت تسویه معاملات یک روز کاری بعد از انجام معامله (T+1)  صورت می گیرد.
 

محدودیت حجمی در ورود سفارشات به چه معناست؟

محدودیت حجمی، حداکثر تعداد اوراق بهاداری است که در هر نماد معاملاتی طی هر سفارش درسامانه‌ی معاملات وارد می‌شود.

چگونه ممکن است حجم مبنای شرکتی '۱' اعلام شود؟

پس از بازگشایی نمادهایی که دامنه نوسان آن آزاد است (مثلا بعد از مجمع عادی سالانه یا فوق العاده) حجم مبنای آن نماد یک خواهد بود. همچنین در فرابورس نیز حجم مبنا یک منظور شده است.
 

منظور از 'ح' که گاهی درپایان اسم یک شرکت یا نماد آن آورده می‌شود چیست؟

"ح" نمایانگر حق تقدم سهام مورد نظر است که به انتهای نماد شرکت اضافه می‌شود.

«« « 5/ » »»